koralowiec madreporowy lisc paproci muszla rozkolca kolekcja motyli szkielet tapira i nosorozca muszle porcelanek
Godziny zwiedzania wystaw:

poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: 9.00-16.30
sobota – niedziela: 10.00-17.30

więcej informacji

Muzeum antropocenu

Jeleń olbrzymi (Megaloceros giganteus) - szkielet

 

Muzeum antropocenu to wystawa przygotowana przez studentów i studentki oraz pracowników i pracowniczki Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Muzeum Przyrodniczym oraz Muzeum Współczesnym Wrocław. Studenci i studentki uczestniczący w konwersatorium specjalizacyjnym mieli za zadanie „interweniować” w ramy wystawy stałej Muzeum Przyrodniczego. Idea „muzeum historii naturalnej” wywodzi się z nowoczesnego podziału świata na „naturę” i „kulturę”, a narracja, jaką opowiada, kończy się zazwyczaj wraz z pojawieniem się człowieka. Prezentowane na wystawie prace stanowią próbę „pokazania antropocenu”, postulowanej nowej epoki w dziejach Ziemi, w której człowiek stał się dominującym czynnikiem wpływającym na procesy biologiczne i geologiczne.

Tytułowe Muzeum antropocenu to „muzeum wyobraźni”. Wyznacza ono przestrzeń, w której natura i kultura, ludzcy i nie-ludzcy aktorzy splatają się ze sobą. Gromadzi ono narracje i artefakty świadczące o wpływie, jaki człowiek wywiera na ekosystem. Opowiada historie powiązane z wymieraniem gatunków, zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniem środowiska etc. Stawia także pytanie o przyszłość muzeum historii naturalnej. Jest przestrzenią spekulatywną, miejscem refleksji o zagrożeniach, z jakimi ludzkość będzie mierzyć się w przyszłości, stanowiąc forum dyskusji o tym, jak uchronić się przed ekologiczną katastrofą.

Muzeum antropocenu to także próba przerzucenia pomostu między nauką a sztuką – muzeum przyrodniczym a muzeum sztuki współczesnej. Dlatego na wystawie pokazujemy także pracę Joan Bennàssar z kolekcji Muzeum Współczesnego. Do udziału w wystawie zaprosiliśmy również Mariannę Szczygielską, badaczkę z Max Planck Institute for the History of Science w Berlinie oraz Alberta Wrotnowskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

STUDENCI i STUDENTKI:

Michalina Bronowiska, Katarzyna Dostatni, Klaudia Gołębiowska, Daria Janusz, Monika Kaleta, Dominika Kubica, Szymon Lazarowicz, Wiktoria Otachel, Krzysztof Pigdanowicz, Joanna Wąsik, Karolina Wiśniewska, Marcel Wiśniewski, Dominika Wiśniowska, Magdalena Żabska

 

ZESPÓŁ:

Koncepcja: Jacek Małczyński,  współpraca: Renata Tańczuk [Instytut Kulturoznawstwa UWr., Laboratorium Humanistyki Współczesnej]

Konsultacje:
Jan Kotusz, Jacek Stefaniak, Daniel Kulik [Muzeum Przyrodnicze UWr.]
Anna Krukowska, Paweł Bąkowski, Joanna Kobyłt, Magdalena Skrabek [Muzeum Współczesne Wrocław]

Projekt graficzny: Martyna Kostrzycka

Dokumentacja fotograficzna: Szymon Lazarowicz

 

ORGANIZATORZY:
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego
Muzeum Współczesne Wrocław
Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego: Laboratorium Humanistyki Współczesnej

 

 

ikona statystyki odwiedzin
ozdobny pasek z ikonkami zwierząt